Letopisy Narnie - Lev,čarodějnice a skříň

3. května 2010 v 7:50 | Šárka* |  //filmy//
 Na své si přijdou hlavně děti. Právě ony jsou hlavními hrdiny všech dílů (knižně jich vyšlo celkem 7). Ve filmu se setkáme hned se čtyřmi sourozenci Pevensiovými: nejstarší, rozumný Petr, přísná a tvrdohlavá Zuzana, umíněný a prohnaný Edmund a nakonec z celé čtveřice nejroztomilejší a zároveň nejmladší - Lucinka. Sourozenci se stěhují na venkovské sídlo anglického profesora, aby unikli nacistickým náletům. Při hře na schovávanou se Lucinka ukryje do obrovské, nevinně vyhlížející skříně plné kožichů. Tam objeví vchod do jiného světa jménem Narnie.
Letopisy Narnie    Potkává milého fauna pana Tumnuse, který jí vypráví o Narnii a jejím prokletí. Lucinka se za několik hodin (pan Tumnus ji jako správný hostitel pozve i na čaj - Narnie je přeci jenom trochu poangličtělá) vrací skříní zpět. Sourozenci jí vynadají, že zkazila hru na schovávanou, když se hned objevila. Čas v Narnii totiž ubíhá trochu jinak než u nás. Ve skutečném světě uběhlo teprve pár vteřin. Bohužel Lucince nikdo její zážitky nevěří. Proto se tato nejmladší, ale pořádně kurážná holčička, rozhodne vejít sem znovu. Tentokrát i s Edmundem, který zde potká zlou čarodějnici Jadisu, na jejíž příkaz je celá Narnie pokryta sněhem. Právě ona vládne v Narnii - krutě a nespravedlivě. Slíbí Edmundovi cukrátka a moc nad ostatními, jestliže přivede své sourozence. Ačkoliv Edmund svou sestřičku pěkně potrápí, když nechce přiznat existenci světa za skříní, všechny čtyři děti se do Narnie dostanou. Zde potkávají pohádkové bytosti a zažívají neuvěřitelná dobrodružství. Jejich úkolem ale není se jen bavit. Vchod do Narnie se otvírá vždy, když je Země v nebezpečí. Pod vedením zakladatele Narnie vznešeného lva Aslana bojují o znovuobnovení míru a návrat jara.
    Celý film je značně inspirován biblickými příběhy, za což byl autor dříve často kritizován. Letopisy Narnie Objeví se tu zmrtvýchvstání jako vystřižené z evangelií. Celkové atmosféře to ale nijak neubírá. Příběh je v zásadě postaven přesně na pohledu dětí, rozeznává jen zlo a dobro. Všechny charaktery jsou tímto způsobem rozlišené. Některé repliky herců jsou nadbytečné nebo naprosto nesmyslné. Hlavně, když vznešené věty znějí z úst školních dětí. Scénář tedy občas trochu pokulhává, především ve srovnání s knižní předlohou. Herecké výkony, zejména dětské, byly na úrovni, skutečně se jim nic nedá vytknout, možná se díváme na budoucí hvězdy Hollywoodu. Některé scény nápadně připomínají Pána prstenů. Ať už jsou to nekonečné záběry plání, nebo i ostatní krajiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Goofy Girl Goofy Girl | Web | 3. května 2010 v 18:46 | Reagovat

Ahojky ... x) taky jsem ted na střední, lépe řečeno na gymplu :D ale ještě mám tři roky čas, než se rozhodnu kam chci jít ... a na jakou bys šla? x))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama